5 tipů jak se starat o povlečení

Než půjdete poprvé spát


Než povlečení poprvé povlečete a ulehnete, doporučujeme jej vyprat. A to minimálně jednou nebo dvakrát, samozřejmě na doporučenou teplotu, povlečení perte nejlépe na bavlněný program s kvalitním pracím prostředkem. Zajistíte si tak odstranění případné zbytkové barvy z výroby a nečistoty.


Perte s rozumem

Jednotlivé typy materiálů povlečení vyžadují specifickou péči a to platí hlavně u praní. Například některá bavlněná povlečení lze prát na teploty vyšší než 60 stupňů, čímž se důkladně zbavíte nečistot a zahubíte roztoče, což ocení hlavně alergici. Flanelová povlečení pak doporučujeme prát na 40 stupňů, aby se zachovala jejich jemnost chlupu a barevnost. Povlečení perte vždy naruby s pracími prostředky dle barevnosti povlečení. V žádném případě nepoužívejte na povlečení bělidla! Ta způsobují oslabení vláken, ke kterému se váže životnost materiálu a sytost barev.


S aviváží opatrně

Méně je někdy více a proto mnoho výrobců nedoporučuje praní ložního povlečení s aviváží. Při praní povlečení s aviváží riskujete poškození přirozených vlastností materiálů. Aviváž totiž obalí vlákna povlečení a tím může poškodit prodyšnost nebo schopnost absorpce vlhkosti.


Jak sušit povlečení?

Dá se říct, že úplně stejně jako ostatní prádlo. Po ukončení pracího procesu neotálejte se sušením povlečení příliš dlouho. Pokud ložní povlečení v pračce zapomenete, riskujete jeho pomačkání a zapuštění barev. Nedoporučujeme sušit povlečení v sušičce, jelikož vysoké teploty mohou poškodit vlákna a mohou mít také vliv na barevnost povlečení. Pokud se přesto rozhodnete pro sušení v sušičce, sušte povlečení naruby na nižší teploty. Při sušení na sušáku, vždy povlečení dobře proklepejte a na sušáku jej narovnejte. Povlečení se pak bude dát lépe žehlit. Při sušení venku dejte pozor na přímé sluneční světlo, které může poškodit barvy materiálu.


I povlečení se musí žehlit

Pokud nejste fanoušky žehlení, zvolte krepové povlečení, které má nežehlivou úpravu a po důkladném vysušení je stačí pouze poskládat nebo znovu povléct. Ostatní materiály žehlete naruby a po vyžehlení je nechte vychladnout. Pokud si chcete usnadnit následné žehlení, zvolte program na praní s nižšími otáčkami.


Při praní ložního povlečení se vždy řiďte pokyny, které jsou uvedeny výrobcem. Zamezíte tak jejich nenávratnému poškození.

Český výrobek

Tradiční výrobky z české republiky

Doprava zdarma

Objednejte nad 1 500 Kč a dopravu uhradíme za vás

Velkoobchod

Kvalitní výrobky za nejnižší možné ceny