Jak se starat o ručníky a osušky

Nelze říct obecně, jak často prát ručníky. Někteří tvrdí, že osušky se mají prát minimálně jednou týdně. Další studie tvrdí, že by se ručníky měly prát po každém 3 – 4 použití. Četnost praní záleží čistě na vás, ale i praní ručníků s sebou nese jistá pravidla.


Před prvním použitím

Pokud jste si právě zakoupili nové ručníky nebo osušky a těšíte se, až se do nich večer utřete, tak pozor! Ručníky doporučujeme před prvním použitím alespoň dvakrát vyprat. A to na teploty 40 – 60 stupňů dle návodu výrobce. Pokud se vám zdá, že se vám ručníky po prvním praní srazily, nezoufejte. Jedná se o zcela přirozený jev, při kterém se volná vlákna ručníku povolí a ta ostatní utáhnou. Je to přirozený jev, který zaručí dlouho životnost výrobku. Ručníky mohou také zpočátku žmolkovatět, což po pár vypráních zmizí.


Pravidelné praní

Při praní ručníků si dejte pozor zejména na množství pracího pračku a nepřekračujte doporučené dávkování. Pokud dáte pracího prášku málo, bude docházet k nízkému odkalování vody, což vede k tvrdnutí látky. Při použití většího množství, se prací prášek usazuje ve vláknech a barvy látky pak blednou. Na barevné ručníky doporučujeme používat prací gel. Ručníky perte zvlášť bez přítomností oděvů se zipy nebo háčky, které by mohly vytahovat vlákna ručníků. Při přeplnění pračky riskujete vznik žmolků. Při praní osušek se vyvarujte použití aviváže. Aviváž totiž může slepit vlákna k sobě a díky tomu ztrácí ručníky měkkost a schopnost absorpce, stejně tak může být důvodem tvoření žmolků.


Jak sušit ručníky

Při sušení ručníků vsaďte na klasický sušák. Vysoké teploty sušení v sušičce vláknům příliš nesvědčí. Pokud se i přesto rozhodnete použít sušičku, zvolte program s nízkou teplotou. Sušení na radiátoru nebo přímém slunečním slunci raději vynechte. Díky vysoké teplotě může dojít k polámání vláken.


Odložte žehličku stranou

Žehlení ručníků se zásadně nedoporučuje. Při žehlení může dojít k nenávratnému poškození vláken, tedy jejich polámání. Díky žehlení ztrácí ručníky svou přirozenou savost.


Pár tipů na závěr:

 

  • Barevné ručníky perte v pracím prášku pro dané barvy. Prací prášky na bílé barvy obsahují zjasňovače, které mohou ovlivnit barevnost látky.
  • Pokud se vám i přes veškerou péči podaří vytáhnout vlákno z ručníku, rozhodně jej nevytahujte. Ručníky jsou tkané, a proto stačí vytažené vlákno pouze zastřihnout.
  • Ručníky nevyvářejte, nebělte ani nemandlujte.
  • U bílých ručníků může aviváž způsobit jejich zaprání a zešednutí

Český výrobek

Tradiční výrobky z české republiky

Doprava zdarma

Objednejte nad 1 500 Kč a dopravu uhradíme za vás

Velkoobchod

Kvalitní výrobky za nejnižší možné ceny